Uzyskanie licencji taksówkarza niezbędnej do pracy jako kierowca, wymaga przejścia specjalistycznych badań oraz dostarczenia niezbędnych dokumentów w tym zaświadczenia o niekaralności. Dowiedz się zatem, czy będąc osobą skazaną, nie masz szans na pracę jako taksówkarz?
Czym jest licencja taksówkarska i jak ją uzyskać?
Licencja jest dokumentem uprawniającym do pracy w charakterze taksówkarza na terenie na, jaki została wydana. Obszar ten może obejmować jedną gminę, kilka sąsiadujących gmin, jeśli doszły do porozumienia oraz miasto Warszawę. Wyrobienie licencji wiąże się ze złożeniem wniosku w urzędzie gminy, na której terenie masz zamiar pracować, wraz z wcześniej zgromadzoną dokumentacją. Co konkretnie zawierają te załączniki? Są to między innymi:
- zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia auta ze względów zdrowotnych i psychologicznych;
- dokumentacja potwierdzająca własność auta, na jakie będzie wystawiona licencja;
- oświadczenie o dobrej reputacji,
- dowód wniesienia opłaty skarbowej w związku ze złożeniem wniosku;
- zaświadczenie o niekaralności zgodnie z art. 5c ust.1 pkt 1a Ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 2201)
Jaki wyrok przekreśla szanse na zostanie kierowcą taksówki?
Nie każdy wyrok eliminuje Twoje szanse na pracę taksówkarza. Do tych, które w tym przypadku mogą, ale wcale nie muszą, pozbawić Cię marzeń należą przestępstwa:
- karne skarbowe;
- przeciwko życiu i zdrowiu;
- przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;
- przeciwko mieniu;
- przeciwko obrotowi gospodarczemu;
- przeciwko wiarygodności dokumentów;
- przeciwko środowisku;
- przeciwko warunkom pracy i płacy;
- przeciwko wolności seksualnej i obyczajności;
- udzielania innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, ułatwiania użycie albo nakłaniania do użycia takiego środka lub substancji;
- inne mające związek z wykonywaniem zawodu.
Dlaczego wyrok skazujący wcale nie musi przekreślić Twoich szans na licencję taksówkarską? Wszystko dzięki możliwości zatarcia się skazania.
Czy zatarcie skazania działa w przypadku kandydatów na taksówkarza?
Zatarcie skazania to uznanie popełnionego przestępstwa jako niezaistniałe. Sprawcę wykreśla się z rejestru skazanych i jest on uznany za niekaranego. Zatarcie następuje z mocy prawa z upłynięciem 6 miesięcy (od 12.03.2023: roku) od zakończenia okresu próby (zawieszenia wyroku/warunkowego umorzenia). W przypadku wprowadzenia nowego prawa zatarcie skazania następuje automatycznie w przypadku, gdy “według nowej ustawy czyn objęty wyrokiem nie jest już zabroniony pod groźbą kary”.
Okres zatarcia skazania przy poszczególnych wyrokach zawarty jest w przepisach Kodeksu Karnego. Jedynym wyjątek, który nie podlega zatarciu, jest opisany w art. 106a. KK “Nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.”
Podsumowanie: czy kierowca taksówki może być osobą skazaną wyrokiem sądu?
Owszem, osoba, która stara się o licencję taksówkarską może być skazana wyrokiem sądu za przestępstwa niewymienione w Ustawie o transporcie drogowym. Nawet jeśli wyrok zapadł na jedno z przestępstw zawartych w warunkach wydania licencji, to istnieje jeszcze szansa na ubieganie się o zatarcie skazania i jeśli uda się je uzyskać, można bez przeszkód wnioskować o zaświadczenie o niekaralności.